ŠUM v Štrasburgu

Polovica marca patrila nielen našim maturantom, ale bola aj časom, kedy sme sa my, zástupkyne redakčnej rady časopisu ŠUM, Dominika Kollárová a Mgr. Iveta Kuzárová, dostali do Štrasburgu. Cesta v podstate začala už v júni v Kroměříži, keď sme získali Hlavnú cenu v medzinárodnej súťaži SPOTREBA PRE ŽIVOT a zároveň aj informáciu, že europoslanec Boris Zala prisľúbil pozvať do Bruselu či Štrasburgu zástupcov najúspešnejších redakčných rád.

Brali sme to s rezervou, pretože prisľúbené ešte nie je zárukou skutočného výletu. O to väčšia bola naša radosť, keď sme sa koncom januára dozvedeli, že europoslanec na nás nezabudol a v marci nás čaká Štrasburg.
10. marca vo večerných hodinách nás riaditeľ školy Dr. Buvalič odviezol do Zvolena, odkiaľ sme tesne po polnoci spolu s folklórnym súborom OČOVAN a poľovníkmi zo stredného Slovenska vyrazili na 16-hodinovú cestu do francúzskeho alsaského mestečka Erstein, kde sme mali zabezpečené ubytovanie. Napriek dĺžke cesta v autobuse bola veselá, o zábavu sa postarali nielen očovskí speváci, ale aj muzikanti. Dopoludnie 12.marca sme strávili v budove Rady Európy.

1Obr.1 Hlavná zasadacia sieň Rady Európy

2Obr.2 Pred vlajkami členských krajín Rady Európy

Prehliadli sme si jej priestory, dozvedeli sa, aká je štruktúra Rady Európy, že hlavnou náplňou práce zástupcov 47 členských krajín je ochrana a dodržiavanie ľudských práv občanov Európy. Tesne popoludní sme vyrazili do Európskeho parlamentu.
Cestou sme si prezreli Palác Európy a budovu Európskeho súdu, pred vstupom do priestorov Európskeho parlamentu (ďalej EP) sme zaregistrovali demonštrantov podporujúcich európskych farmárov, ktorí vyjadrovali dosť hlasno svoj nesúhlas s agrárnou politikou Európskej únie, keďže práve v tento deň europoslanci rokovali o dotáciách z rozpočtu EÚ.

34

Obr.3, 4 Budova Európskeho súdu

Vstup do priestorov EP bol impozantný. Okrúhle nádvorie bolo plné návštevníkov a pôsobilo veľmi majestátne. Tu nás už čakala asistentka p. Borisa Zalu a uviedla cez bezpečnostnú kontrolu do „útrob” parlamentu. Bolo zaujímavé sledovať, ako cez bezpečnostný pás musela prejsť aj očovská fujara.
Po obede v parlamentnej kantíne sme sa presunuli do rokovacej siene č.11. Tu sme sa oboznámili so štruktúrou parlamentu, jeho

5Obr. 5, nádvorie EP

úlohami i spôsobe volieb eoroposlancov a následne medzi nás prišli europoslankyňa p. Smolková, europoslanec p. Maňka a náš hostiteľ, europoslanec p. Boris Zala. Atmosféra bola veľmi príjemná, okrem informácií o svojej práci hovorili aj o europarlamentnej zákulisnej politike, o zmene vnímania Slovenska i zvyšovaní „váhy” návrhov slovenských europoslancov.
Zároveň hovorili o spolupráci pri dosahovaní jednotlivých cieľov, ktorá nie je ovplyvňovaná „politickými tričkami” či

6
Obr. 6, Lýdia Mjartuš, asistentka B. Zalu

osobnými (ne)sympatiami.

Po stretnutí sme sa presunuli pred vlajky členských krajín EÚ, kde sme absolvovali fotenie a folkloristi z Očovanu spôsobili príjemný rozruch medzi návštevníkmi nielen svojimi krojmi, ale aj krátkym vystúpením. Talianski návštevníci, ktorí sa pred vlajkami krajín EÚ fotili po nás, zamierili fotoaparáty na tancujúcich folkloristov namiesto toho, aby pózovali pred svojím fotografom. Okrem toho chytľavé očovské husle a spev „povyťahovali” z miestností ďalších návštevníkov či pracovníkov EP. Bol to veľmi silný zážitok a príjemný pocit, že sme z krajiny, ktorej folklór a tradície dokážu iných tak zaujať a chytiť za srdce.

78
Obr. 7, 8, stretnutie s europoslancani p. B. Zalom, p. Smolkovou, p. Maňkom

910
Obr. 9, 10, vystúpenie Očovanu a pózovanie pred vlajkami krajín EÚ

1112
Obr. 11, 12, rozlúčka na nádvorí EP, asistentka B. Zalu v akcii

Náš program pokračoval. V podvečer nás čakala návšteva tradičnej alsaskej vínnej pivničky, rodinného podniku. Prezreli sme si jej priestory, majiteľka nám charakterizovala pestovanie odrôd hrozna typických pre túto oblasť, ukázala priestory, kde víno dozrieva, výrobnú časť, kde sa víno plní do fliaš (1900 fliaš za hodinu) a nakoniec sme mali možnosť nielen ochutnať rôzne druhy vín tohto podniku, ale aj zakúpiť si tie, ktoré nás najviac oslovili.

1314
1516
Obr. 13, 14, 15, 16 návšteva vínnej pivnice, tlakovanie vína do fliaš, vínny kameň zo suda a ochutnávka vín

13. marec bol určený na spoznávanie Štrasburgu. Časť prehliadky sme absolvovali na výletnej lodi, časť pešo. Škoda len, že nám neprialo počasie a prehliadka sa skrátila. Predsa však bolo čo vidieť. Prezreli sme si katedrálu, historické centrum a z lode nielen širšie centrum, ale aj budovy európskych inštitúcií.

 

17
Obr. 17, prehliadka z lode

 

1819
2021
Obr. 18,19,20,21 prehliadka historického centra Strasbourgu

Počas celého pobytu v Štrasburgu sme si uvedomovali, že činnosť nášho záujmového útvaru Školský literárny časopis ŠUM prináša radosť nielen vtedy, keď pripravujeme nové číslo časopisu a sme plní očakávania ako to dopadne, prípadne vtedy, keď zaujmeme hodnotiacu komisiu, ktorá vyberá to najlepšie z časopisov so spotrebiteľskou problematikou, ale aj vtedy, keď naša práca prináša ovocie a my za odmenu môžeme vidieť svet. Zároveň je to aj vynikajúca motivácia do ďalšej redaktorskej práce, veď zatiaľ nie všetci naši redaktori mali možnosť vychutnať si ohodnotenie, ako bola návšteva Štrasburgu.
Je to výzva aj pre ostatných, pretože priestory Európskeho parlamentu, po reakcii českej europoslankyne p.Sehnalovej, ktorú medzinárodná súťaž SPOTREBA PRE ŽIVOT veľmi oslovila, budú otvorené aj v tomto roku pre ďalších úspešných redaktorov zo Slovenska, Česka a Poľska. Budeme sa snažiť, aby sme opäť patrili medzi nich.

redakčná rada časopisu ŠUM
SOŠ Jarmočná 108, Stará Ľubovňa